pWIRE LANSMANı yapıldı

Pwire Programı Nedir ?

PWire Elektrik Tesisat Tasarım Programı, elektrik proje çizimi için başından sonuna uyarlanan bir cad programıdır. Program, proje çizimini kolaylaştırırken, proje gönderimi ve takibinin yapılabildiği dijital onay sistemi zamandan kazanılmasına yardımcı olmak için tasarlandı. Pwire; mimari sadeleştirme, linye analizi, kolon şeması, güç-akım hesabı, gerilim düşümü hesabı, topraklama hesabı, enerji odası hesabı, kablo bacası hesabı gibi vakit gerektiren işlemleri müellifin çizdiği proje üzerinden okuyarak otomatik yapar. Ayrıca içinde bulundurduğu otomatik hesapla seçeneğiyle kesitlerin ve kesicilerin minimum değerlerinin atanmalarını sağlar. Program, hat çizerken veya nesne yerleştirirken de sunduğu kolaylıklarla proje çizimini çok daha kolay hale getirir.

Detaylı Bilgi
Prizma A.ş Tanıtımını yaptı

Güllü GÜRSOY Prizma A.Ş Anlattı

"19.02.2004 yılında Makine Mühendisleri Odası Denizli Şubesine kayıtlı SMM olan 83 makine mühendisi ortaklığında Prizma Mekanik Montaj Proje Mühendislik İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketini kurduk. Yedi kişilik bir Yönetim Kurulumuz oluştu. Yönetim Kurulu olarak ilk günden itibaren kuruluş ilkelerimiz arasında ortaklarımızla rekabet etmeme ilkesine sadık kalarak aynı sektörde farklı hizmet alanlarında yer almaya özen gösterdik. Bu güne kadar olan ürünlerden ve hangi illerde çalıştığından" bahsetti. 
 
"Bu güne kadar odak noktamız yapılarda ki mühendisliğin standartını yönetmelikler doğrultusunda oluşturabilmek ve bu standardı mühendisler için daha kolay daha kullanışlı hale getirmekti. Bu nedenle elektrik sektörü için Pwire Elektrik Tesisat Tasarım programını geliştirdik. Böylece elektrik proje çizimi için başından sonuna uyarlanan bir cad programı, proje çizimini kolaylaştırırken Proje gönderimi ve takibinin yapılabildiği dijital onay sistemi zamandan kazanılmasına yardımcı olacaktır" ifadesinde bulundu.                 


ADM Elektrik Dağıtım A.Ş.ve GDZ Elektrik Dağıtım A.Ş. İcra Kurulu Üyesi Elektrik Elektronik Mühendisi Serdar MARANGOZ

KONUŞMAYA Serdar Marangoz KATILDI

ADM Elektrik Dağıtım Şirketi İcra Kurulu Üyesi Serdar Marangoz, yeni dünya içinde belediyeler dahil herkesin dijitalleşeceğinin altını çizerek, PWire programının zamandan tasarruf edeceğini söyledi.

Marangoz, “Pwire’ın sunduğu en önemli özelliklerden biri de internet üzerinden proje gönderme özelliğidir. Proje tamamlandıktan sonra dağıtım firmasına dakikalar içinde gönderilebilir ve takibi yapılabilir. Kontrol mühendisi tarafından onaylanan projenin imzalı pdf dosyası müellife sunulan portal üzerinden alınabilir. Onaylanmama durumunda ise yine portal üzerinden ret sebeplerini inceleyip kısa bir sürede projesini güncelleyerek tekrar dağıtım şirketine gönderebilir” diye konuştu.

Elektrik Mühendisi Emre YÜKSEKLİ

PWIRE PROGRAMINI TANITTI

Mimari Projenin Temizlenmesi
 Programa eklenen kısayol ve komutlarla hızlı bir şekilde mimari proje temizlenir.

Nesnelerin Eklenmesi 
Tanımlı nesneler eklenirken hizalama ve döndürme gibi işlemler otomatik olarak yapılır.

Hat Çizimi 
Konulan Nesnelerin bağlantıları mimariye veya diğer hatlara otomatik hizalayar.

Otomatik Hesaplama Modülü
Tek bir buton ile hatların kablo kesitleri ve üzerlerindeki kesici değerleri en alt sınırdan atanır.

Tablolar Ve Hesaplar
Projeye ait tüm genel açıklamalar, tablolar ve hesaplar proje üzerinden okunup otomatik olarak eklenir.
 
Gönderim - Onay - Takip 
Tamamlanan elektrik projesi dağıtım şirketine elektronik ortamda gönderilerek dijital red / onay, takip sürecine girer. 

Detaylı Bilgi

 Sistem Ve Bilgi Güvenliği Yöneticisi Şahin ŞİMŞEK

PWIRE MÜELLİF PORTALI'NI ANLATTI

  Pwire cad programı ile çizilen proje gönderim aşamasına geçmeden önce kontrollerden geçirilir Kontrol kriterlerini sağlayan proje PDF-A formatında kaydedilerek, elektronik imza ile imzalanır (ıslak imzalı projeyle aynı olan yasal belge haline gelir) İnternet üzerinden Prizma A.Ş. Sunucularına ulaşarak kaydedilir.  Onay mercii kurum tarafında, kontrolü sağlayacak olan mühendis proje listesinde projeyi görür.  Kontroller yapıldıktan sonra, onay alan projeler Dijital arşiv sistemine kaydedilir. Müellifler proje akıbetini sorgulamak için pwire (portal.pwire.com.tr) müellif portalını kullanır. 

VERİLERİN GÖNDERİLMESİ VE SİSTEM GÜVENLİĞİNİ ANLATTI

  •Kimlik kontrolü 
 •Güvenli veri gönderimi için SSL
 •Veri doğrulama ve zararlı içerik kontrolü 
 •Verinin işlenmesi ve korunması
 •Erişim sınırlandırma 
 •Kullanıcı bazlı veri gösterimi 
 •Loglama 7/24 sistem kontrolü

PWIRE PROGRAMINA KATKILARINDAN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİZ

 Profesör Harun Kemal Öztürk

 Serdar Marangoz (PAÜ) Makine Mühendisliği Bölümü Enerji Ana Bilim Dalı Profesörü Harun Kemal Öztürk ‘e Plaket Verdi

Filiz DANIŞ

Arif Dönmez (EMO Denizli Şube Yönetim Kurulu Yazmanı) Filiz DANIŞ ‘a Plaket Verdi

Ethem Kut

Prizma A.Ş Yönetim Kuru Başkanı Ahmet KURT, Etem Kut (Gastechnics Dergisi) Plaket Verdi

Pwire Lansmanı hediye çekilişi 

Pwire lansmanı kokteyl İle son buldu

Tüm resimler